Blog

Idiom idiomowi nierówny, czyli dlaczego warto znać angielskie idiomy?

Co to jest idiom?

Idiom (z łac. idioma:  „specyfika języka, osobliwości językowe”) to wyrażenie językowe, które ma inne znaczenie niż to, które przychodzi nam na myśl jako pierwsze, gdy patrzymy na jego składnię i leksykę. Wyrażenia idiomatyczne istnieją we wszystkich językach. Z reguły posługując się językiem ojczystym nie zwracamy na nie uwagi- są tak powszechne, że ich znaczenie jest niejako naturalnie przez nas przyjmowane, a już z całą pewnością nie rozbieramy go na czynniki pierwsze, doszukując się znaczeń w każdym słownie składającym się na idiom. (czytaj dalej)

Jak przygotować CV po angielsku? Czas na idealne CV w języku angielskim!

Planujesz aplikować do firmy, gdzie wymagane jest CV w języku angielskim? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, z którymi warto zapoznać się przed przystąpieniem do tworzenia dokumentu.

Pierwsza zasada idealnego CV – angielski idealny!

Jeśli planujesz „uwieść” przyszłego pracodawcę w języku Szekspira, pamiętaj, że Twój angielski musi być na naprawdę wysokim poziomie. (czytaj dalej)

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku- nie taki diabeł straszny!

Rozmowa kwalifikacyjna spędza sen niejednemu z nas. Zależy nam przecież, by dostać się do wymarzonej firmy. A co, jeśli jest ona dodatkowo po angielsku? Dodatkowy stres? Niekoniecznie! Do tego można, a nawet trzeba dokładnie się przygotować.

Po pierwsze– dobrze, abyś wiedział, kto będzie Twoim rozmówcą- czy to Polak, który zna dobrze język angielski, czy cudzoziemiec?  (czytaj dalej)

Hobby rządzi!

Nie masz siły na szlifowanie języka w domu, poza zajęciami językowymi w szkole, na uczelni  czy z korepetytorem? Nie chce Ci się wciąż wracać tylko do podręcznika i zeszytu? Masz z tego powodu wyrzuty sumienia i czujesz, że robisz zdecydowanie za mało, by nauka była skuteczniejsza?

Spróbujmy to zmienić, a kluczem wytrychem będzie dziś: Twoje hobby. (czytaj dalej)

Gdy progress się zatrzymał….

Dlaczego nie robię postępów na poziomie zaawansowanym? Jeśli zadawałeś sobie lub zadajesz takie pytanie- ten tekst jest dla Ciebie.

Drogi Uczniu, czasami tak może się zdarzyć, że nie zobaczysz „gołym okiem” językowych zmian na lepsze u siebie.  Uwierz mi jednak- widzi je Twój lektor. A jeśli nie widzi, to na pewno się tym zajmie i zatroszczy o to, aby sytuacja uległa zmianie. (czytaj dalej)

Gorąca Hiszpania w SJO

Kolejny tydzień kulturowy za nami- tym razem hiszpański. W dniach od 27 listopada do 4 grudnia w naszej szkole oraz na fanpage’u SJO gościła gorąca Hiszpania. Grupa hiszpańska przygotowała pyszne tapas, a na zajęciach lektorzy wszystkich języków wplatali informacje o Hiszpanii.

Jakie, mniej oczywiste, informacje o Hiszpanii okazały się najbardziej zaskakujące?  (czytaj dalej)

Francja w SJO 13-18 listopada 2017

To już naprawdę koniec naszego „Tygodnia z Francją” w SJO…  Dni 13-18 listopada obfitowały w lekcje o Francji, Francuzach, zapożyczeniach z języka francuskiego, nie tylko na zajęciach z tego języka, ale również na innych- w końcu języki to nasza wspólna pasja. Przez cały tydzień w naszej szkole gościła piękna wieża Eiffla, mnóstwo informacji o kraju znad Loary oraz pyszne rogaliki dla naszych uczniów. (czytaj dalej)

Francuskie inspiracje SJO

W dniach 13-18 listopada w SJO dzieje się “po francusku”. Przez cały tydzień w szkole oraz na fanpage’u prezentujemy ciekawostki dotyczące Francji, Francuzów i języka francuskiego.  Wkrótce pojawi się na blogu relacja z “Tygodnia z Francją” wraz z najciekawszymi informacjami, jakie zgromadziliśmy o Francji.

Tymczasem, w ramach wydarzenia „Tydzień z Francją” w SJO, chcieliśmy przedstawić Wam niezwykłe miejsce w naszym mieście, gdzie skosztować można specjały prosto z Francji- restaurację Bistro 21, mieszczącą się przy ulicy Kopernika 21 w Częstochowie. (czytaj dalej)

Angielski na szybko

Masz minutkę lub sześć? No to masz czas na angielski!

Wielu z Was narzeka na ciągły brak czasu. No cóż kochani, więcej go już najprawdopodobniej nie będzie. Jeśli brak czasu jest Twoją wymówką i powodem braku kontaktu z językiem poza zajęciami, na które uczęszczasz, to…..zapomnij o tej wymówce!

Dziś kilka sposobów, oczywiście on-line’owych na to, by spożytkować na przykład:

– 5 minut w kolejce do dentysty

– 1 minutę przed snem

– 6 minut w czasie przerwy reklamowej w TV

Przetrząsnęłam dla Was Internet w poszukiwaniu darmowych wspomagaczy i oto co dziś proponuję:

Five Minutes With… – BBC News

To ciekawa propozycja dla osób ciekawych wypowiedzi postaci ze świata kultury, polityki, biznesu. (czytaj dalej)

Dobry plan to połowa sukcesu!

Też to już czujecie? Lato definitywnie skończyło się. Czas więc wracać na zajęcia językowe! Najlepiej, gdy na nich czeka już lektor z planem na Ciebie. Po co plan? Już wyjaśniam.

Po pierwsze– organizacja nauki. Musisz wiedzieć, ile razy w tygodniu oraz na jak długo będziesz przychodził na zajęcia językowe. To pomoże również zorganizować Twój czas na kontakt z językiem poza zajęciami np. (czytaj dalej)