A jeśli egzamin z języka angielskiego, to jaki?

Coraz więcej osób rozważa obecnie zdawanie egzaminu z języka angielskiego, którego wynik, potwierdzony certyfikatem, poświadczy, na jakim poziomie zaawansowania jest nasz język. Łatwo jednak zgubić się w gąszczu egzaminacyjnych ofert. Jak wybrać egzamin dla siebie i czym kierować się przy tym wyborze? Bierzemy pod lupę najpowszechniejsze typy egzaminów z języka angielskiego.egzamin z angielskiego sowa

Egzaminy University of Cambridge

Wciąż najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Certyfikaty Uniwersytetu w Cambridge cieszą się również największą rozpoznawalnością np. wśród pracodawców. Egzaminy takie jak: First Certificate in English (FCE), czyli poziom B2, zaawansowany niższy, Certificate of Advanced English (CAE), czyli poziom zaawansowany wyższy C1 oraz Certificate of Proficiency in English (CPE), czyli poziom biegły C2, są bardzo chętnie wybierane, rozpoznawane i honorowane w całej Europie. Co ważne certyfikat otrzymany w ramach każdego z tych egzaminów jest bezterminowy. Każdy z egzaminów składa się z kilku części: czytania, pisania, rozumienia ze słuchu, mówienia oraz zastosowania języka, czyli tzw. Use of English.

Egzamin IELTS, czyli International English Language Testing Systems

Bardzo popularny egzamin w ostatnich latach. Występuje w dwóch odmianach: academic i general. Często wybierany przez osoby planujące studia za granicą oraz podejmujące pracę w kraju anglojęzycznym. Warto przed podjęciem się zdawania tego egzaminu dokładnie doinformować się, który z dwóch typów jest wymagany, gdyż niekiedy pracodawcy, np. szpitale w Wielkiej Brytanii, oczekują wersji „academic”, mimo, iż nazwa ma konotacje uniwersyteckie. Egzamin składa się z czterech części: pisania, słuchania, czytania i mówienia. Należy pamiętać, że uzyskany certyfikat traci ważność w ciągu dwóch lat. Wynik egzaminu potwierdza osiągnięty poziom zaawansowania wg skali punktowej. Często uczelnie zagraniczne, bądź pracodawcy wymagają osiągnięcia przez kandydata określonej liczby punktów na tym egzaminie. Dla orientacji, najwyższa punktacja, czyli 7,5 + odpowiada biegłej znajomości języka, 6,5-7,0 to poziom zaawansowany, 5,0-6,0- zaawansowany niższy (ok. B1+/B2), 3,5-4,5 poziom nisko zaawansowany. Egzamin IELTS jest przeprowadzany bardzo często (praktycznie co miesiąc) i w bardzo wielu ośrodkach.

A może TOEFL- Test of English as a Foreign Language proponowany przez amerykańską instytucję: Educational Testing Service (ETS)?

Ten egzamin, występujący w dwóch wersjach: komputerowej i papierowej, najczęściej wybierają kandydaci na studia lub do pracy w USA. Podobnie jak IELTS określa stopień znajomości języka za pomocą punktów, nie ocen. Podobieństwo to również progi punktowe dla kandydatów, określane przez instytucje zagraniczne oraz okres ważności egzaminu: dwa lata. Składa się z czterech części: rozumienia ze słuchu, czytania, pisania oraz testu struktur językowych.

Egzaminy dla biznesu?

Uniwersytet w Cambridge udostępnia dwa główne egzaminy języka specjalistycznego: Business English Certificate (BEC) na trzech poziomach zaawansowania, obejmujący czytanie, pisanie, słuchanie oraz mówienie oraz Test of Legal English Skills (TOLES), wybierany głownie przez prawników i studentów kierunków prawniczych. Egzamin TOLES ma dwa etapy: Foundation (średnio zaawansowany) oraz Advanced (zaawansowany). Certyfikaty otrzymane w wyniku tego egzaminu mają kolory od zielonego do złotego. Kolor certyfikatu określa liczbę uzyskanych punktów, złoty to wynik najwyższy.
W zakresie języka biznesu warto również rozważyć egzamin Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu, czyli LCCI. Najpopularniejszy, English for Business (EFB), jest dostępny na pięciu poziomach zaawansowania. To dość specyficzny egzamin. Jest ważny przez 5 lat i składa się z części pisemnej, na której zadanie polega na zredagowaniu dokumentów oraz testu ze rozumienia tekstu pisanego, a także części ustnej.

Oczywiście nie wyczerpaliśmy wszystkich typów egzaminów i egzaminacyjnych możliwości. Przedstawione egzaminy należą z całą pewnością do najbardziej powszechnych i najchętniej wybieranych przez kandydatów. W kolejnym wpisie zajmiemy się egzaminami dla młodszych wiekiem kandydatów.
egzamin z angielskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *