Ach te trudne wybory!

Zrobiłeś pierwszy krok- podjąłeś postanowienie, aby uczyć się języka obcego- noworoczne, wiosenne, ”od poniedziałku”- wybierz swoją opcję. Wiesz już i rozumiesz, że to będzie jak z dietą- aby była skuteczna musi zmienić się w dobre nawyki żywieniowe na stałe, diety „chwilówki” nie działają na dłuższą metę; dokładnie tak samo jest z językiem, musisz się z nim zaprzyjaźnić na dłużej. Ale ty już to wiesz. Twoja decyzja o nauce będzie miała pewne długodystansowe konsekwencje. Wyznaczyłeś sobie cel, masz świadomość, dlaczego chcesz się uczyć. Co teraz? Teraz wpadniesz w lekką panikę, bo przed tobą najważniejsze: musisz wybrać jak, z kim, gdzie i kiedy! Nie zazdroszczę, bo to trudna decyzja, przed którą staje każdy na twoim miejscu. Oczywiście nie jest to decyzja nieodwołalna, zawsze możesz przecież zmienić uczącego, metodę nauki czy szkołę. Tyle, że na to trochę szkoda czasu. Lepiej wybrać właściwie zaraz na początku. Jak to zrobić?
Krok 1- Wybór provider’a usługi.
Popytaj znajomych, gdzie i, przede wszystkim, u kogo się uczyli. Ważna jest nie tylko sama szkoła, ale również konkretny lektor, z imienia i nazwiska. Może się przecież zdarzyć, że szkoła ma bardzo dobrą opinię wśród twoich znajomych, bo uczył ich tam wybitny lektor, ale ty trafisz na zupełnie innego i nie będziesz zadowolony jak oni. Szkoły prześcigają się w hasłach reklamowych, które mają cię zachęcić, piszą w superlatywach o swoich lektorach, ale tylko naprawdę dobre szkoły budują swoją markę w oparciu o nieprzypadkowych nauczycieli, inwestują w rozwój, szkolenie i podnoszenie kwalifikacji swojego team’u. Sprawdź to- wypytaj o wykształcenie lektora, jego doświadczenie w pracy z takimi klientami jak ty, jego zawodowy rozwój oraz staż jego współpracy ze szkołą.
Oczywiście możesz ominąć szkoły i wybrać indywidualnie działającego korepetytora. W tym przypadku dokładnie sprawdź jego kwalifikacje, szczególnie, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej o charakterze szkoleniowym. Poproś o pokazanie dyplomu i ewentualne referencje. Zaangażuj znajomą osobę, która dobrze zna język (idealnie, gdyby to był inny lektor tego samego języka), aby porozmawiała z nim w języku obcym np. przez telefon. Musisz mieć pewność, że trafiasz do specjalisty. Stworzenie chwytliwej reklamy na portalu korepetytorów to żadna filozofia, bądź więc czujny! Internet aż pęka od ogłoszeń oszustów, często kuszących bardzo niską ceną zajęć, którym wydaje się, że uczyć może każdy, bo to przecież proste. Otóż nie do końca- tego też trzeba się nauczyć i nieustannie tę wiedzę pielęgnować i podlewać jak roślinkę- nowymi informacjami. Dlaczegóż więc nie zapytać wprost, czy i jak twój potencjalny lektor rozwija się zawodowo? Nie wstydź się zadawania pytań, nawet najbardziej szczegółowych- w końcu tu chodzi o twoje pieniądze i, co chyba nawet ważniejsze, twój czas!
Krok 2- lekcja próbna– niewiele pokaże, ale… Skorzystaj z niej koniecznie. Jeśli szkoła czy korepetytor nie proponują ci jej, sam o nią zapytaj. Jeśli jej nie umożliwiają, lepiej ich omijaj- z jakiegoś powodu nie chcą, abyś ich poznał przed podpisaniem umowy i dokonaniem płatności. Pamiętaj jednak, że lekcje pokazowe serwowane we wrześniu, na początku sezonu kursowego, są najczęściej perfekcyjnie przygotowane. Niestety nie dają ci gwarancji, że taki będzie cały kurs. Ich celem jest zainteresowanie cię, przyciągnięcie i zatrzymanie na kursie. Warto pomyśleć o tym zawczasu i zapytać dużo wcześniej o możliwość dołączenia na jedną lekcję z istniejącą już i działającą w szkole grupą np. teraz, w maju, gdy kursy zmierzają już ku końcowi. Co da ci taka lekcja z autentycznymi kursantami danej szkoły, zamiast wrześniowej lekcji „pokazówki” z jedynie potencjalnymi klientami? Zobaczysz „od środka”, jak funkcjonuje szkoła, jakie panują w niej nastroje, jak wygląda lekcja „jedna z wielu”, porozmawiasz z prawdziwymi klientami szkoły i zapytasz ich o zdanie. Jeśli cokolwiek jest nie tak, na pewno ci o tym chętnie powiedzą!
Krok alternatywny dla punktu 1 i 2 powyżej to nauka samodzielna za pośrednictwem narzędzi elektronicznych lub lekcje online z lektorem. Brzmi jak zapowiedź wizyty przybyszów z kosmosu? Przyzwyczaj się, za kilka lat będzie już normą! Dla niektórych osób już nią jest. Możesz skorzystać zarówno z darmowych, jak i płatnych aplikacji do nauki języka np. Duolingo (pl.duolingo.com),  Memrise (memrise.com), Fiszkoteka (fiszkoteka.pl), Babbel (learn.languages.babbel.com), eTutor (etutor.pl), czy MindSnacks (mindsnacks.com). Możesz też wykupić kurs ze zdalną opieką lektora na platformie e-learningowej. Na czym to wszystko polega? W przypadku aplikacji do nauki języków, wystarczy wejść na stronę danej aplikacji. Strony te są bardzo intuicyjne, nie będziesz miał większych problemów z przejściem kolejnych etapów rejestracji. Ogromną zaletą aplikacji jest ich kompatybilność z Androidem czy iOS. Możesz więc mieć język obcy pod ręką cały dzień. Z kolei platformy e-learningowe zawierają różnego rodzaju ćwiczenia językowe do samodzielnego wykonywania. Niektóre oferują również zdalną pomoc lektora, który kieruje całym procesem dydaktycznym. Termin e-learning odnosi się również do stron internetowych o charakterze edukacyjnym, udostępniających np. scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeniowe, czy interaktywne ćwiczenia dla uczących się.
Można również wybrać naukę online, czyli spotkania z lektorem na żywo, tyle że za pośrednictwem Internetu. W przypadku nauki online niezbędne będzie stałe łącze internetowe. Wielu korepetytorów (ale również szkół) korzysta tu z darmowych programów i komunikatorów typu Skype. Jeśli decydujemy się na tego typu naukę, warto jednak poszperać trochę po Internecie i poszukać szkoły, która oferuje tzw. blended learning, czyli lekcje online wspomagane e-learningiem. Najlepiej, jeśli pracują na sprawdzonych i profesjonalnych programach w chmurze (najczęściej dla nich odpłatnych, stąd szkoły i korepetytorzy mniej chętnie z nich korzystają), co oznacza, że przy zapewnionym dostępie do Internetu, możesz odbyć swoją lekcję z każdego urządzenia- smartphona, laptopa, tabletu, z każdego miejsca na świecie. Nie jesteś więc w żaden sposób ograniczony sprzętowo ani programowo, niczego nie musisz ściągać, ładować i martwić się, czy nie zabiera zbyt dużo pamięci i czy zadziała za każdym razem. Po prostu logujesz się na swoje konto ucznia o umówionej godzinie, a tam czeka na ciebie twój lektor z elektroniczną tablicą, interaktywnymi materiałami, e-testem i sprawdzoną elektronicznie pracą domową.
Decyzja należy do ciebie. Zanim ją podejmiesz, zastanów się sam nad sobą poważnie, jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało! Masz mało czasu, nieregularny rytm pracy, dużo podróżujesz, nienawidzisz papierowych notatek i podręczników, za to uwielbiasz swój komputer, a Internet jest twoim drugim domem?- wybierz kurs online. Lubisz spotkania z ludźmi, pogaduszki przy kawie, szukasz nowych znajomych?- zapisz się na kurs językowy w szkole językowej, koniecznie w trybie grupowym. Masz czasem dość ludzi lub po prostu wolisz samotność, lepiej skupiasz się bez towarzystwa innych, cenisz sobie spokój i komfort?- wybierz naukę indywidualną- z korepetytorem lub w szkole językowej. Kochasz technologiczne nowości, awatary, interaktywne gry i quizy?- wybierz aplikację do nauki języka. Można oczywiście połączyć niektóre z nich ze sobą i np. kurs w szkole językowej wspomagać aplikacją do nauki języka. Taki double impact da ci potężnego kopa językowego!
Krok nr 3- Sprawdź miejsce i wybierz najlepsze dla ciebie – szkoła? twój pokój? dom korepetytora? ulubiony fotel z własną poduszką w słoniki? Miejsce, w którym się uczysz jest wbrew pozorom jedną z ważniejszych kwestii. Musi być przyjazne, ładne, nieprzesadnie stymulujące, o stonowanych kolorach, schludne. Każdy z nas jest inny, więc sam musisz zdecydować, czy opowiada ci otoczenie, w którym ma odbywać się twoja nauka. Zastanów się też nad przyziemnymi kwestiami- gdy lektor będzie przyjeżdżał do ciebie, będziesz musiał zadbać o miejsce nauki sam i np. posprzątać swój pokój na czas. Problem ten znika, gdy wybierzesz szkołę językową. Gdy z kolei ty udasz się do lektora na lekcję, staniesz się być może częścią jego rodzinnego życia i możesz poczuć się skrępowany zbyt prywatnym charakterem waszych lekcji. Pomyśl, co ci odpowiada, a co ma mniejsze znaczenie i nie wpłynie na twój komfort pracy.
Krok 4- Jak często się uczyć? Musisz wybrać swój indywidualny tryb nauki. Większość szkół proponuje zajęcia grupowe w systemie 2 x 2, czyli dwa razy w tygodniu po dwie godziny lekcyjne. Zbyt często dla ciebie, nie dasz rady być na każdych zajęciach? Wybierz kurs mniej obciążający czasowo, czyli naukę jeden raz w tygodniu. Chcesz codziennie? OK, da się zrobić, tylko zastanów się dobrze, czy starczy ci zapału do końca kursu? Może na początek wybierz lekcje w bardziej standardowym trybie, a wspomagaj je e-learningiem lub aplikacją- z nimi możesz pracować, kiedy tylko chcesz, również codziennie. Idealnie, gdyby pomiędzy lekcjami była przerwa minimum jednego dnia, ale nie dłuższa niż tydzień. Z jednej strony dobrze mieć czas na powtórki, z drugiej- zbyt długi dystans pomiędzy lekcjami skutecznie rozleniwia.
Krok nr 5- W tym szaleństwie jest METODA, czyli jaką metodą się uczyć? O tym w dużej mierze zadecyduje twój korepetytor lub szkoła, do której się zapiszesz. Zaufaj im, bowiem najczęściej wiedzą co czynią! Ale zapytaj już na wstępie o program twojego kursu oraz stosowane metody nauczania. Jeśli nauczyciel nie bardzo wie, o co pytasz, poszukaj innego, nie trać czasu! Określ swoje potrzeby językowe i postaraj się znaleźć kurs, który je spełni. Chcesz uczyć się mówienia?- postaw na dobrą szkołę językową, która bazuje na metodach komunikacyjnych i pracy w małych grupach. Chcesz powtórzyć tylko gramatykę?- wybierz e-learning lub aplikację. Masz bardzo specyficzne i ściśle określone potrzeby językowe?- kurs indywidualny, na którym ustalisz z nauczycielem, co będzie treścią twoich lekcji wydaje się być w sam raz dla ciebie. Nie wiesz kompletnie czego szukasz? Zrób test językowy, który zdiagnozuje twoje atuty w zakresie znajomości języka, ale pokaże również braki, nad którymi musisz pracować. Każda dobra szkoła językowa zaoferuje ci taką diagnostykę bezpłatnie, przeanalizuje twoje potrzeby i pomoże dobrać odpowiednią ofertę lekcji. Bądź realistą- nie ufaj cudownym metodom, które gwarantują, że nauczysz się posługiwać językiem obcym już w 7 dni i powołują się w swoich materiałach reklamowych na niezwykłą historię przebojowej pani Grażyny z Zamościa, która zawsze marzyła, by mówić po angielsku i wreszcie jej się to udało- oczywiście w 7 dni, z tą doskonałą metodą, którą dodatkowo możesz mieć wyłącznie teraz za 50% ceny!
Krok nr 6- ostatni- o szanowaniu- skoro już wybrałeś, szanuj swoje wybory i korzystaj z tego, co ci oferują w stu procentach! Wyduś ze swojego kursu, co się tylko da, nie pomiń żadnej okazji do poznawania języka obcego!
Samych dobrych wyborów językowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *