Gdy duszą targa potwór egzaminacyjny…Ty wyluzuj i weź go za rogi.


Sierpień to może i mało egzaminacyjny czas, ale nawet, jeśli nie planujesz zdawania egzaminu językowego już we wrześniu (a wielu moich uczniów właśnie teraz intensywnie przygotowuje się do egzaminów językowych), to warto przed nowym semestrem przemyśleć „strategię wojenną”, aby egzamin, który masz zaliczyć w najbliższej przyszłości wypadł jak najbardziej imponująco. Najczęściej będziesz miał do zaliczenia następujące części: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Myślę, że poniższa garść porad przyda się każdemu, niezależnie od typu egzaminu oraz języka, w jakim jest zdawany. Często powodzenie na egzaminie, czyli pozytywny, wysoki wynik nie zależą wyłącznie od poziomu znajomości języka. Ważna jest strategia „radzenia sobie” z poszczególnymi zadaniami, dobre rozplanowanie czasu oraz znajomość samej konstrukcji egzaminu. I oczywiście udzielenie odpowiedzi na WSZYSTKIE bez wyjątku pytania. Nigdy, przenigdy nie zostawiaj nieuzupełnionej luki. Co więc robić, by oswoić egzaminacyjnego potwora?

Test rozumienia ze słuchu

#Skoncentruj się jak najlepiej potrafisz, szczególnie, gdy tekst będzie słuchany tylko raz.

#Uważnie wysłuchaj instrukcji. Na każdym egzaminie masz czas na zapoznanie się z pytaniami do poszczególnych zadań. Czas ten jest odmierzany i nigdy nie jest przedłużany. Wykorzystaj go! Skup myśli wyłącznie na pytaniach do zadania. Nie tłumacz ich. Jeśli natrafisz na słowo, którego nie rozumiesz, podkreśl je i zastanów się, jaką rolę pełni w zdaniu (np. jaką jest częścią mowy- czy to czasownik, czy rzeczownik?). Jeśli to kluczowe słowo, w trakcie słuchania zwróć uwagę na kontekst „wokół” tego miejsca, gdzie się pojawia.

#Słuchaj i jednocześnie udzielaj odpowiedzi na karcie z pytaniami.

#Zazwyczaj odpowiedzi będzie trzeba nanieść ołówkiem na tzw. „kartę odpowiedzi”. Nie czekaj, zrób to natychmiast, gdy tylko zostaniesz o tym poinformowany, aby nie brakło Ci czasu, bo brudnopis nie jest oceniany, nawet, jeśli naniesiesz tam poprawne odpowiedzi.

Test rozumienia tekstu pisanego

# Przeczytaj uważnie instrukcje do każdej części testu.

# Sprawdź, ile i jakiej długości teksty będziesz czytał i rozplanuj pracę, aby zmieścić się w czasie. Często teksty są różnej długości.

#Wpisuj odpowiedzi na „kartę odpowiedzi”.

# Jedna ze sprawdzonych strategii:

-Najpierw przeczytaj tekst szybko, w celu ogólnego zrozumienia, dosłownie „przeskanuj” go oczami, by dowiedzieć się, na jaki jest temat.

-Następnie przeczytaj pytania do tekstu.

-W dalszej kolejności, zapoznaj się uważnie z treścią tekstu- tym razem czytając nieco wolniej i odnieś się do pytań, udzielając na nie odpowiedzi. Możesz podkreślić te elementy tekstu, które, Twoim zdaniem, odnoszą się do poszczególnych pytań. To znacznie skróci czas sprawdzania poprawności odpowiedzi, bo wystarczy, że zerkniesz na fragment, który dotyczy konkretnego pytania. Jeśli na końcu tej części egzaminu będzie jeszcze na to czas, wróć do tekstu i sprawdź ponownie udzielone odpowiedzi.

Test z pisania

# Przeczytaj uważnie instrukcje

# Zanim zaczniesz pisać, zrób „burzę mózgu” i wypisz najważniejsze elementy, które znajdą się w Twojej pisemnej wypowiedzi np. w postaci punktów lub mapy myśli- to pozwoli Ci lepiej zorganizować pisemną wypowiedź. Możesz również wypisać potrzebne słowa/ wyrażenia.

# Pamiętaj, by pisać czytelnie i nanieść treść na kartę odpowiedzi. Wszelkie korekty należy robić przekreślając niepożądane słowo i pisząc np. nad nim poprawną wersję.

# Pamiętaj o limicie słów. Najlepiej nie pisz ani mniej ani dużo więcej.

# Przed przystąpieniem do egzaminu pisemnego przygotuj kilka ciekawych zwrotów, idiomów, czasowników frazalnych, a następnie w trakcie pisania sprytnie wkomponuj je w tekst. Często świadczyć one będą o znajomości języka na pożądanym, wysokim poziomie i mogą znacznie pomóc ocenie Twojej pracy. Rób to jednak z głową i uważnie, tak, aby wyrażenia, których się wyuczyłeś pasowały do kontekstu. To takie „małe oszustwo”, ale nikt nie będzie o tym wiedział, a zależy Ci przecież na jak najlepszej ocenie, prawda?

# Przed egzaminem pamiętaj o sprawdzeniu i nauczeniu się charakterystycznych cech poszczególnych form wypowiedzi pisemnej. Dowiedz się, jak wygląda list formalny, jak rozprawka, a jak recenzja.

#Pisząc nie zapominaj o odbiorcy Twojej pracy. Zadanie pisemne ma zwykle swoją umowną „publiczność”. Zastanów się, do kogo adresowana jest Twoja praca pisemna.

Test z mówienia

# Zacznij przygotowania długo przed tym dniem, mówiąc do siebie na głos, nagrywając się, itd.

# W dniu egzaminu wyłącz całkowicie myślenie w języku polskim- myśl tylko w języku obcym.

# Nigdy nie tłumacz wypowiedzi z języka polskiego na obcy. Nie zastanawiaj się najpierw w języku ojczystym, co powiedzieć, by później skonstruować to samo w języku docelowym. To droga donikąd. Popełnisz błędy tłumacząc na język obcy.

# Jeśli masz czas np. po wylosowaniu pytania, przygotuj swoją wypowiedź wynotowując, podobnie jak w przypadku testu z pisania, najważniejsze punkty, które ma zawierać Twoja wypowiedź.

#Zrelaksuj się, uśmiechnij i słuchaj uważnie egzaminującego. Bardzo często ocenie podlegać będzie nie tylko poprawność Twojej wypowiedzi, ale również komunikatywność w języku obcym. Raczej akcent, wymowa nie podlegają surowej ocenie, choć rażące błędy w wymowie nie zostaną oczywiście niezauważone. Gdy nie jesteś pewien, jak wymawia się słowo, omiń je lub zastąp innym. Gdy czegoś nie zrozumiesz, poproś o powtórzenie lub wytłumaczenie stosując jedno z pytań np.: „Co ma pan/ pani na myśli?”, „Przepraszam, nie usłyszałem/am. Proszę uprzejmie powtórzyć?”, „Czy mam rozumieć, że pyta mnie pan/ pani o …..?”- oczywiście pytania zadaj w języku obcym.

Powodzenia na egzaminie, kochani!

2 myśli na temat “Gdy duszą targa potwór egzaminacyjny…Ty wyluzuj i weź go za rogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *