Grammar, I’m loving it…

Wiele osób uczących się języka ogarnia trwoga na samą myśl o stworze zwanym GRAMATYKĄ. Nauczyciele zwykle ją uwielbiają. Łatwo im mówić- wiadomo- mają „zboczenie” zawodowe.  Ale Ty, biedny uczeń, dlaczego niby Ty właśnie miałbyś się nią zajmować, skoro to takie trudne, nudne, monotonne, pracochłonne, czasochłonne i szaro-bure jak listopad.. Z niechęcią udajesz się na lekcję gramatyczną. Najchętniej byś ją opuścił. Większy fun na zajęciach to gry, zabawy, gadanie, a nie gramatyka. Prawda? Nieprawda! Przekonam Cię, że można ją polubić. I to niezależnie, czy chodzisz na zorganizowane zajęcia, czy uczysz się sam w domu. Do dzieła!

# 1 Gramatyczny youtube.
Znamy youtube? No, ba! Skoro tam jest wszystko, gramatyka też! Uczysz się czasu Present Perfect? Wpisz go w wyszukiwarkę youtube. Co widzisz? Ja widzę dziś: 9 110 000 wyników. Oczywiście z pewnością nie każdy materiał jest w wersji super pro. Oczywiście nie namawiam, abyś oglądał wszystkie 9 110 000 odsłon.  Ale…. jeśli lubisz filmy, dopisz do nazwy czasu słowo „movies” . To daje nam 2 350 000 wyników. A tam fragmenty filmów, gdzie użyty jest ten czas gramatyczny. Prawdziwe, namacalne, realne sytuacje językowe.  Lubisz muzykę?- dopisz do nazwy czasu słowo „songs”. Co widzisz? Ja aktualnie: 2 290 000 wyników. Siądź wygodnie w fotelu i oglądaj, słuchaj. Słyszałeś te kawałki nie raz? To teraz wiesz, w jakim to czasie gramatycznym. Na wielu stronach są napisy, co dodatkowo ułatwia sprawę. Przyjemnie, prawda? A to jest nauka właśnie.

# 2 Gramatyczne prezentacje w pigułce.
Polecam Ci dziś stronę www.slideshare.net. Co tam znajdziesz? Wszystko! Naprawdę. Wpisz żądane zagadnienie gramatyczne w przeglądarkę i oglądaj. Slajdy, zdjęcia, tysiące przykładów, schematy, wyjaśnienia- to wszystko już tu jest. Przygotowane przez nauczycieli, w ładnej graficzne oprawie.

# 3 Żądny dodatkowych ćwiczeń pisemnych do samodzielnego wykonania?
Ależ proszę!  Wygoogluj je sobie! Wpisz w wyszukiwarkę np.: “present perfect exercises online” i …tadammm! Mnóstwo ćwiczeń. Wybierz te z kluczem lub te, które „sprawdzają się” same online. I działaj! Jeśli uczestniczysz w zorganizowanej formie nauki języka, zapisz ewentualne pytania do swojego lektora, które powstaną w Twej głowie w trakcie ich wykonywania.

# 4 Quizuj to!
Lubisz quizy, awatary, „grę” na czas? Wejdź na www.quizizz.com. Załóż konto. Wpisz żądane zagadnienie w wyszukiwarkę quizów. Wybierz język (oczywiście preferowany ten, którego się uczysz). Wybierz awatara. I graj! Niezadowolony z wyniku? Zawsze możesz go poprawić, grając ponownie.

# 5 Mówię gramatyką.
Zapisz na osobnych karteczkach zagadnienia gramatyczne, które ćwiczyłeś na zajęciach językowych lub przerabiałeś samodzielnie z podręcznikiem gramatyki. Wylosuj jedną karteczkę dziennie. I …skup się na tym gramatycznym problemie, tworząc zdania, formułując myśli, mówiąc wyłącznie z wykorzystaniem tej konkretnej gramatycznej struktury. Wylosował się na dziś czas Present Perfect? Układaj z nim zdania i mów je głośno. Do siebie. Nagrywaj. Odsłuchuj. Opowiadaj sam sobie o swoich doświadczeniach życiowych do dnia dzisiejszego np.: I have travelled abroad a lot…. I haven’t seen an elephant yet …. Staraj się wkomponować ćwiczoną strukturę gramatyczną w swoją codzienność. Pomyśl wieczorem, co robiłeś dziś. I’ve answered 500 e-mails….I’ve seen my boss twice today. … Gramatyki uczysz się głównie po to, aby się nią swobodnie posługiwać w mówieniu. No to mów!

Nie taka straszna ta „domowa” grammar, prawda? W 21 wieku można zapomnieć o wielostronicowych skopiowanych ćwiczeniach pisanych małą czcionką, tomach z gramatycznymi  ćwiczeniami z lat 50-tych. To już przeszłość. Nowe podejście do nauczania gramatyki to gry, zabawy, quizy i mówienie. To na zajęciach językowych. A w domu? Praca z komputerem, cała masa prezentacji, ćwiczeń interaktywnych, filmy, piosenki…. Mam nadzieję, że Cię przekonałam. Jeśli nadal masz wątpliwości i pytania, zapraszam do kontaktu- pomogę, po to tu jestem! 🙂 ♥

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *