Hobby rządzi!

Nie masz siły na szlifowanie języka w domu, poza zajęciami językowymi w szkole, na uczelni  czy z korepetytorem? Nie chce Ci się wciąż wracać tylko do podręcznika i zeszytu? Masz z tego powodu wyrzuty sumienia i czujesz, że robisz zdecydowanie za mało, by nauka była skuteczniejsza?

Spróbujmy to zmienić, a kluczem wytrychem będzie dziś: Twoje hobby.

Z pewnością je masz. Z pewnością chętnie poświęcasz mu każdą wolną chwilę. Połączmy to sprytnie z językiem obcym. Jak? Otóż zamiast czytać lub słuchać o tym, co jest Twoją pasją po polsku, od dziś spróbuj, przynajmniej czasami, zrobić to w języku obcym. Mimochodem poznasz nowe słówka, poćwiczysz rozumienie tekstu pisanego, poprawisz umiejętność rozumienia ze słuchu, czy nawet mówienia. Z pewnością obcowanie z językiem, który mówi o Twojej pasji przyjdzie Ci łatwiej, bo wiele zrozumiesz intuicyjnie.

Gdzie szukać inspiracji?  Oczywiście tu swą pomocną dłoń wyciąga do nas niezawodny wujek Google. Wystarczy wpisać w języku obcym hasło: „najlepsze blogi/video/strony o…(tu podajesz swoje hobby)”. Możesz też skorzystać z wyszukiwania grup tematycznych w mediach społecznościowych. Tam nie tylko poczytasz, ale również często pogadasz na interesujący Cię temat w języku obcym, wymienisz się doświadczeniami, poznasz osoby, które dzielą Twoją pasję. Czyż to nie jest ekscytujące?

Zanim pokażę Ci ciekawe miejsca do rozwijania Twojego hobby, chciałabym, abyś przeczytał krótką rozmowę z moją cudowną kursantką, Iwoną Muras, która jest dla mnie niewątpliwym źródłem inspiracji do artykułu, który czytasz.

Iwona, jak to się zaczęło?

Dosyć szybko zrozumiałam , że fajnie byłoby połączyć moje zainteresowania z nauką angielskiego, bo po prostu brakowało mi na wszystko czasu.  Zaczęłam od czytania. W poszukiwaniu książek po angielsku trafiłam na portal goodreads (https://www.goodreads.com/). Zarejestrowałam się, poklikałam  trochę, czytałam recenzje, oglądałam rankingi, podążałam za rekomendacjami dla mnie, opartymi na tym, co już czytałam. Można pójść dalej i wymieniać się z ludźmi,  którzy czytają opiniami, wiadomościami, pisać swoje recenzje.

Co było później?

Później przyszła kolej na szycie, które strasznie zaniedbałam, z braku czasu…

Ja tylko dodam, że Iwona szyje przepiękne sukienki i ma niezwykły talent do krawiectwa…

Jak nie wiesz, jak coś zrobić , wpisz zapytanie w Google, najlepiej w języku Szekspira- ja  tak zrobiłam, ponieważ chciałam poczytać, jak konstruować formy krawieckie, jak coś uszyć… takim sposobem zobaczyłam, że ludzi, którzy lubią to, co ja, jest znacznie więcej. I, że mają swoje grupy na Facebooku, że pokazują tam swoje dzieła, pytają o rady, dzielą się problemami, wspierają się, komentują, lajkują, gadają o różnych sprawach, nie tylko o szyciu..

Czy pokazałaś nowym znajomym swoje dzieła?

Tak! I to super sprawa- ktoś coś miłego powiedział, ktoś miał jakieś pytania, wywiązała się bardzo przyjemna przyjacielska rozmowa – oczywiście po angielsku.

Co jeszcze dało Ci to doświadczenie?

Wszystko! Spotykałam się z żywym językiem, z żywymi ludźmi, w realnej sytuacji z życia wziętej, jedyne, co musiałam zrobić to wyrzucić ograniczenia i strach z mojej głowy, że nie umiem, że jestem za słaba, że coś poprzekręcam albo czegoś nie zrozumiem.. Wszystko świetnie poszło, gdy  tylko się odblokowałam.

…czyli bardzo dogłębne, rozwojowe przeżycie..

Tak, jestem na pewno dużo odważniejsza i jeśli chodzi o język, i normalnie życiowo też, pozbyłam się kilku barier, które miałam, czuję się wolna, mogę czytać w oryginale, co jest super, gadać z ludźmi z całego świata, jechać, dokąd zechcę…

Chcesz być jak Iwona? Chcesz się tak poczuć? Wiesz, co dzieli Cię od tego? Naprawdę niewiele. Tylko otwórz głowę i nie bój się nowego wyzwania. Kilka moich sugestii, gdzie szukać inspiracji- dla przykładu- w zakresie języka angielskiego.

Jesteś studentem przedmiotów ścisłych, inżynierem, czytasz naukowe magazyny? Genialna strona dla Ciebie:

https://interestingengineering.com/.

Lubisz podróże, pasjonują Cię inne kraje? Odpowiedzią są te blogi:

http://www.theexpeditioner.com/the-top-50-travel-blogs/

Jesteś mamą i ciągle masz miliony pytań, dylematów i wątpliwości. Rozwiej je po angielsku:

https://www.playlikemum.com/best-mummy-blogs/

Motoryzacja to Twoje drugie imię. Tu o samochodach napisano niejedno:

https://www.washos.com/blog/best-car-blogs-2017/

Muzyka wypełnia każdą Twoją wolną chwilę? Ależ proszę:

https://blog.feedspot.com/music_blogs/

Zagorzały kinoman? Może być po angielsku:

https://blog.feedspot.com/movie_blogs/

Na koniec  dwie wskazówki. Jeśli jakimś cudem nie trafiłeś jeszcze na Ted’y, czyli mini wykłady na różne tematy, to czas najwyższy- maszerujemy tu:

https://www.ted.com/

Chcesz po prostu pogadać z innymi o czymkolwiek. Oto jest, amerykański komunikator do wymiany wiadomości, video rozmów i telefonowania VoIP. Z całym światem.

https://hangouts.google.com/

Spróbuj, zobacz, jak to działa i napisz w komentarzu. A może masz jakieś swoje doświadczenia w łączeniu hobby  z językiem? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *