Mów, śpiewaj, tańcz- rób wszystko, by język pozostał z Tobą!

Nie wiesz, jak podtrzymać aktywną znajomość języka w okresie wakacji?  Boisz się, że cały wysiłek i praca pójdą na marne, a język w zapomnienie? Z pewnością tak się nie stanie, gdy nie odłożysz go na półkę, by sukcesywnie „przykurzał się” do następnego kursu. Dziś bardzo praktyczny poradnik. Oto serwisy i aplikacje, z których warto skorzystać, by komunikować się w języku obcym nawet wówczas, gdy latem nie uczestniczysz w zorganizowanej nauce w szkole językowej.

ITALKIE, SPEAKY, TANDEM
(www.italki.com/partners, www.gospeaky.com,  aplikacja Speaky na Androida jest dostępna w Google Play, www.tandem.net )
W tych aplikacjach możesz znaleźć partnera do wymiany językowej, czyli komunikowania się. W Italkie, Tandem i Speaky uczysz innych swojego języka ojczystego w zamian za praktykowanie innego języka, taki swoisty handel wymienny. Wraz ze swoim „language buddy” sami ustalacie częstotliwość spotkań oraz formę wymiany językowej. Zaleta: uczysz się za darmo, poza tym- nie tylko masz możliwość nauczyć się nowych języków i znaleźć partnera językowego, ale również połączyć się z ludźmi z całego świata, nawiązać znajomości, a może nawet przyjaźnie. Wada: może być trudno znaleźć chętnych na uczenie się języka polskiego, bo, jak wiadomo, jest to język mało globalny i stosunkowo trudny, co nie oznacza oczywiście, że nie znajdziemy amatorów polszczyzny.

MEMRISE
(www.memrise.com)
Utytułowana i obdarowana licznymi nagrodami aplikacja dostępna w Google Play. Korzystając z niej przejmujesz rolę szpiega językowego- zostajesz wciągnięty w ekscytującą i pełną przygód „grę”, pełną zarówno wrogich, jak  i przyjaznych agentów.

BUSUU
(www.busuu.com/pl)
Busuu to portal społecznościowy umożliwiający naukę języków obcych, w którym użytkownicy pomagają sobie nawzajem robić postępy w nauce. Serwis wyposażony jest w  audiowizualny materiał dydaktyczny do aż dwunastu języków.  Użytkownicy mogą założyć profil oraz stworzyć własne portfolio językowe. Ćwiczenia robimy własnym tempem, śledząc wzajemnie swoje postępy. Ciekawą opcją jest tu videochat, który  umożliwia ćwiczenie języka przez mowę i  łączy nas z innymi użytkownikami posługującymi się tym językiem.

Google Language Practice Hangouts
(www.plus.google.com/communities)
Google Language Practice Hangouts to kolejne miejsce, które warto odwiedzić, aby nawiązać kontakty z innymi uczącymi się języków obcych.  Setki ogłoszeń osób, chcących nawiązać językowy kontakt. Nic prostszego-załóż konto Google i do dzieła!
 
Itchy Feet: the Travel and Language Comic
(www.itchyfeetcomic.com)
ItchyFeet to zabawny komiks o podróżach, życiu w innych krajach i nauce języków obcych. Czytelnicy zapoznają się z całą gamą humoru sytuacyjnego, związanego cudzoziemcami, innymi krajami oraz ich zwyczajami, również językowymi. Co tydzień nowy komiks do poczytania.

TalkEnglish.com (na system Android)
Aplikacja oferuje setki lekcji i tysiące plików audio, które służą pomocą w uczeniu się mówienia. Zdania z lekcji można kliknąć i usłyszeć, jak są wypowiadane przez native speaker’a. Można również nagrywać siebie.

Karaoke na youtube
(www.youtube.com/user/singkingkaraoke )
Na zakończenie propozycja, którą wskazali mi moi uczniowie. Nawet, jeśli uważasz, że nie potrafisz śpiewać, warto dołączyć  i spróbować swoich sił. Można nagrać swoje wykonanie i odsłuchać, porównując z oryginałem. Pamiętaj: to nie musi być od razu publiczny występ! Można ćwiczyć do woli w zaciszu własnego domu, gdy nikogo nie ma w pobliżu. A ile dobroci dla naszego języka!

Nie musisz korzystać z wszystkich propozycji na raz. Nie każda pewnie będzie dla każdego. Ale znajdź koniecznie coś dla siebie! Podtrzymanie znajomości języka w czasie, gdy nie korzystasz z regularnych zajęć jest teraz na wyciągnięcie ręki. Więc ją wyciągnij, mój drogi Uczniu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *