Po drugiej stronie ekranu

Nie masz czasu na regularne zajęcia językowe?

Pracujesz do późna?

Z zazdrością patrzysz, jak znajomi rozwijają się w językach, a Ty stoisz w miejscu? Zastanawiasz się, skąd oni mają na to wszystko czas, bo przecież doba ma tylko 24 godziny?

Już nie musisz zazdrościć. Od dobrych kilku lat w Polsce zagościła nauka języków on-line. I ma się coraz lepiej. Oczywiście ma również swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy często są „na nie” mówiąc, że brak kontaktu na żywo z lektorem oraz brak konieczności  wyjścia na lekcję sprawia, że nauka nie jest prawdziwa, trochę „przez mgłę”.  Nic bardziej mylnego.

Technologiczna strona lekcji on-line

Coraz więcej na rynku aplikacji i oprogramowań do nauczania on-line. Doskonałym rozwiązaniem są bez wątpienia tzw. platformy do nauki on-line, działające w chmurze. Dają one znacznie więcej możliwości technicznych niż ich darmowe odpowiedniki. To nie tylko możliwość udostępniania ekranu prezentera, czy pisania z uczniem na czacie. To również min. klasowa tablica w wersji on-line, a także możliwość tworzenia przez nauczyciela ankiet, pytań testowych i interaktywnych quizów dedykowanych konkretnej lekcji.

Będąc uczniem, do lekcji on-line nie potrzebujesz wiele- jedynie stabilny Internet oraz komputer z mikrofonem i (opcjonalnie) słuchawki- dobrze je mieć, ponieważ wówczas lekcji nie będą Ci zakłócać żadne zewnętrzne dźwięki.

Lektor żywy czy nie-żywy?

Zdecydowanie nauka z „żywym” lektorem, który mówi do Ciebie po drugiej stronie ekranu jest bardziej zbliżona do lekcji „twarzą w twarz” niż nauka z samym programem komputerowym. Tak naprawdę lekcja ta niewiele się różni od lekcji w rzeczywistej klasie. Pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów technicznych, o których mowa powyżej, nie odczujesz różnicy. Jeśli Twój lektor jest dobrze przygotowany do zajęć, ma dużo różnorodnych materiałów, nie ma tak naprawdę znaczenia, czy nauka jest on-line, czy w sali lekcyjnej- po prostu będzie tak samo.

Długość lekcji on-line.

Lekcja on-line nie powinna być zbyt długa i trwać maksymalnie 45-50 minut. Nasz czas koncentracji jest znacznie krótszy w przypadku lekcji przez komputer. W klasie pauza, kilkusekundowa przerwa przejdzie niezauważona. Natomiast, gdy uczysz się zdalnie, wypełniona jest każda chwila lekcji. To trochę tak, jak  w przypadku  rozmowy telefonicznej: gdy nie widzisz swojego rozmówcy, milczenie „ciąży”. Na lekcji on-line chwila ciszy również waży więcej niż w realu. Dlatego zajęcia on-line są zwykle bardziej intensywne, treściwe, „napakowane” materiałem- przez co też mogą być krótsze.

Zalety on-line

Do zalet niewątpliwie należy to, że nie wychodzisz z domu. Nie musisz nawet specjalnie dbać o wizerunek, gdyż, gdy nie będziesz chciał, możesz nie pokazywać się lektorowi (nie włączać kamery, jedynie mikrofon). Nie musisz martwić się, czy dotrzesz na lekcję na czas, czy będzie wolne miejsce parkingowe, jaka będzie pogoda. Możesz uczyć się o dowolnej porze, również w nocy, czy wcześnie rano- wszystko jest do uzgodnienia pomiędzy Tobą a prowadzącym. Gdy Ty lub Twój lektor jesteście przeziębieni, całkowicie znika również ryzyko zarażenia się od drugiej osoby. Choroba nie jest więc już przeszkodą w uczestniczeniu w zajęciach, jeśli tylko czujesz się na siłach.

Pewnie lekcje on-line nie są dla każdego. Warto jednak odrzucić uprzedzenia i spróbować na własnej skórze. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *