Przygotowanie do egzaminu z języka angielskiego- czas start!

Planujesz zdawać egzamin z języka angielskiego? W poprzednim wpisie omówione zostały najbardziej powszechne egzaminy językowe. Patrz: https://sjo.czest.pl/blog/a-jesli-egzamin-z-jezyka-angielskiego-to-jaki/ Teraz parę wskazówek, jak zabrać się za przygotowania.

Poziom Twojego angielskiego

Musisz mieć pewność, że Twój poziom zaawansowania w języku angielskim jest już wystarczający, by myśleć o zdawaniu egzaminu. Nie rzucaj się na testy i nie stawiaj sobie za cel zdawania egzaminu w czasie najbliższej sesji, gdy dopiero rozpocząłeś naukę języka. Warto sprawdzić z nauczycielem języka angielskiego, czy Twój poziom jest już odpowiedni. Dobry nauczyciel określi bez problemu Twój poziom zaawansowania oraz oszacuje, ile, mniej więcej czasu potrzeba, ile lekcji i jak długiego kursu, abyś przystąpił do egzaminu i zdał go.

Materiały do nauki do egzaminu z angielskiego

Warto od początku nauki, mającej na celu przygotowanie do egzaminu, zaopatrzyć się w dobry podręcznik oraz wszelkie niezbędne jego komponenty np. nagrania (obecnie często dostępne w wersji on-line, przy zakupie podręcznika otrzymasz klucz do nagrań), czy dodatkowe książki z testami (często występujące pod nazwą „exam maximiser”). Z pewnością nauczyciel wskaże Ci taki podręcznik.

Plan nauki do egzaminu

Zaplanuj swoją naukę. Musi być systematyczna i uczciwa. Nie raz w miesiącu, a co najmniej raz/ dwa w tygodniu. Nie tylko na lekcji z nauczycielem, ale również poza zajęciami. Na kilka tygodni przed samym egzaminem wykonuj testy egzaminacyjne- im więcej ich wykonasz, tym lepiej. Uwaga: pytania, zadania, zagadnienia lubią się powtórzyć na egzaminie, warto więc poznać jak najwięcej zestawów egzaminacyjnych. Poza tym: słuchaj, ile się da i czego się da. Otocz się językiem. Rozmawiaj. Z kimkolwiek, choćby i ze sobą samym. Nagrywaj się i odsłuchuj. Czytaj w języku angielskim. Przestaw język urządzeń elektronicznych, z których korzystasz, np. smartphone, komputer, na język angielski.

Trening czyni mistrza

Pamiętaj o opanowaniu i dokładnym wyćwiczeniu form charakterystycznych dla danej części egzaminu. Na przykład, przygotowując się do wypowiedzi ustanej, przećwicz i zapamiętaj dużą liczbę różnorodnych zwrotów, fraz i wyrażeń, których użyjesz w czasie swojego egzaminu ustnego. Podobnie w przypadku pisemnej części egzaminu: jeśli obejmuje ona napisanie eseju (wypracowania), powinieneś zawczasu wyćwiczyć do bólu formy leksykalne niezbędne przy pisaniu poszczególnych typów prac np. listu, recenzji itp. Przy okazji ważna uwaga: pisz odręcznie, na papierze. W przypadku większości egzaminów nie będziesz miał dostępu do komputera, a tym bardziej do słownika- warto więc dobrze przećwiczyć pisownię, by uniknąć błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Na egzaminie jedyny „spell check”, który zadziała jest w Twojej głowie.

Jeśli zastosowałeś już powyższe sugestie, teraz czas na najważniejsze: uwierz w siebie i swoje możliwości! Trzymam kciuki, powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *