Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku- nie taki diabeł straszny!

Rozmowa kwalifikacyjna spędza sen niejednemu z nas. Zależy nam przecież, by dostać się do wymarzonej firmy. A co, jeśli jest ona dodatkowo po angielsku? Dodatkowy stres? Niekoniecznie! Do tego można, a nawet trzeba dokładnie się przygotować.

Po pierwsze– dobrze, abyś wiedział, kto będzie Twoim rozmówcą- czy to Polak, który zna dobrze język angielski, czy cudzoziemiec?  Jeśli ten pierwszy, znając język na przynajmniej średnio zaawansowanym poziomie, nie powinieneś mieć  większych problemów ze zrozumieniem tego, co mówi. Jeśli to ten drugi, warto posłuchać np. szperając po youtube, „jak mówią” po angielsku w kraju, z którego on pochodzi. Trochę inaczej brzmi Amerykanin, inaczej Brytyjczyk, a jeszcze inaczej pracodawca z Indii.

Po drugie– przygotuj, co chcesz o sobie opowiedzieć i  przećwicz to, koniecznie głośno, najlepiej z osobą, która zna język lepiej od Ciebie.  Jakie informacje z kategorii „o sobie” warto przygotować?  Parę podpowiedzi:

 • What can you tell me about yourself?
 • What are your strengths and weaknesses?
 • What are your interests and hobbies?

Po trzecie– odwiedź anglojęzyczną wersję strony swojego potencjalnego pracodawcy. Jeśli firma, w której ubiegasz się o pracę nie posiada strony w języku angielskim, poszukaj podobnych firm z anglojęzycznych krajów. Co Ci to da? Uzyskasz bardzo konkretne wskazówki, jakim językiem posługuje się dana branża, jakiego słownictwa używa, jak nazywają się poszczególne działy, jakie dokładnie produkty, czy usługi ma w ofercie. To skarbnica wiedzy językowej na temat miejsca, w którym ubiegasz się o pracę. Możesz przygotować, dla samego siebie, referat w języku angielskim dotyczący branży, czy konkretnie firmy, w której starasz się o pracę i wielokrotnie go przeczytać lub opowiedzieć własnymi słowami. Doda Ci to wiele pewności siebie, gdy zrozumiesz “po angielsku”, czego dotyczy działalność firmy.

Po czwarte– Zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej i, jeśli nie czujesz się pewnie, napisz sobie odpowiedzi na nie na papierze, następnie przeczytaj je wielokrotnie, nagraj siebie, sparafrazuj. Oto lista ogólnych pytań, jakie mogą Cię „spotkać” na rozmowie.

 • Why have you applied to this company?
 • How can you contribute to the company?
 • What are your salary expectations?
 • What have your biggest projects/ achievements been so far?
 • Where do you see yourself in the future (5, 10 years from now)?
 • What motivates you most?

Po piąte– pamiętaj, że zawsze możesz czegoś nie zrozumieć, nie wiedzieć, czy zostać zaskoczony jakimś pytaniem. Warto zawczasu przygotować sobie pomocne w takiej sytuacji zdania, które pozwolą dopytać, o co chodzi rozmówcy, czy też dadzą Ci chwilę na zastanowienie. Kilka konkretnych pomysłów „ubranych w język”  na zastosowanie tej  strategii:

 • Sorry, I didn’t get it. Could you say that again, please?
 • Well, let me think/ let me see…
 • I need some time to think about it. Well…
 • What exactly do you mean?
 • Do you mean that….?
 • So, what you are saying is/ what you are asking about is…?

Na koniec: pamiętaj, to nie jest egzamin z języka. Raczej mało prawdopodobne, aby w czasie rozmowy kwalifikacyjnej dawano Ci punkty za różnorodność użytych form gramatycznych,  czy superprecyzyjne dopasowanie czasu gramatycznego w wypowiedzi. W większości przypadków sprawdzana jest z pewnością Twoja ogólna responsywność na język obcy, sposób, w jaki się nim posługujesz- czy jesteś swobodny, czy spięty, czy mówisz płynnie, czy jąkasz się, czy wiesz, o czym  mówisz i potrafisz poradzić sobie z rozwiązywaniem sytuacji w języku angielskim- krótko mówiąc; czy firma może powierzyć Ci wykonanie zadania w tym języku i czy może spać spokojnie, gdy to zrobi?

A co, jeśli nie czujesz do końca, że jesteś gotów na taką rozmowę? Idź na nią bez względu na to, jak oceniasz swój język angielski. Nawet, jeśli nie dostaniesz pracy tym razem, to doświadczenie, jakie zdobędziesz dzięki takiej rozmowie, będzie po prostu nieocenione. Do doskonałości dążymy przecież poprzez doświadczenia. 🙂
Od października zapraszam Cię na specjalny kurs języka angielskiego w biznesie i środowisku pracy na dwóch poziomach- średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Szczegóły znajdziesz tu: https://sjo.czest.pl/dorosli/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *