Słuchać, by usłyszeć

Obraz

Dlaczego zadania egzaminacyjne z słuchania nadal uważane są za jedne z trudniejszych na egzaminach? Dlaczego uczniowie często nie lubią długich „listeningów”, narzekając na problemy ze skupieniem się? Jak uczyć się słuchać, by rozumieć coraz lepiej i więcej- nie tylko na lekcji, przede wszystkim w życiu? Nie masz „pod ręką” native speaker’a? W XXI wieku naprawdę nie szkodzi!
#1 Zasłuchaj się.
By nauczyć się słuchać i rozumieć trzeba…..słuchać. Jak najwięcej! Wszystkiego! Gdzie tylko się da wyszukuj wersji obcojęzycznych. Co powiesz na przykład na fajny serial w języku obcym? Może być z napisami w języku obcym lub, ostatecznie, w języku polskim, choć staramy się polskiego unikać, bo może się okazać, że zamiast słuchać, tylko czytamy napisy. Znacie to z kina, prawda? Eksplorujmy więc YouTube i jego zasoby.
#2 Nie mów, że nie masz czasu na słuchanie- słuchaj „przy okazji”.
W samochodzie, w autobusie, maszerując do szkoły. Gdzie chcesz. Polecam stronę www.ted.com Gdy już wybierzesz swojego ulubionego ted’a, możesz legalnie zapisać go w pliku audio (format MP4). (patrz zdjęcie) i słuchać wszędzie, niezależnie od dostępności internetu.

Słuchaj również audiobooków w języku obcym. Radia obcojęzycznego. Audycji. Nic nie musisz robić- wystarczy Ci Twój smartphone z internetem i słuchawki (w samochodzie oczywiście słuchamy bez słuchawek !)
#3 Gumowe ucho
Podsłuchuj! Siedzisz w ulubionej kawiarni popijając kawkę i nagle słyszysz, że ktoś mówi po angielsku? Wytęż ucho! O czym rozmawiają? Skąd są? Jaki mają problem? Wiem, wiem- babcie mówiły, ze nieładnie podsłuchiwać. Dla dobra rozwoju językowego: można. Jesteś za granicą? Zdejmij z uszu słuchawki, odłóż telefon. Słuchaj, co mówią dokoła! Niewiarygodne, jak wiele osób zamyka się na język obcy wyjeżdżając za granicę i chodzi w słuchawkach na uszach zamiast chłonąć autentyczne audio, jakie oferuje im otoczenie.
#4 Różnicuj język
Nie słuchaj tylko jednego akcentu. Wyszukuj „smaczki”. Językiem angielskim posługuje się pół świata. Już dawno zaprzestano kłótni, do kogo on należy i która narodowość mówi najpoprawniej. Każda! Nigdy nie wiesz, z jakim akcentem przyjdzie Ci się zmierzyć w życiu np. w pracy, więc słuchanie tylko brytyjskiego akcentu wcale nie musi wyjść na dobre, gdy np. pracować ci przyjdzie z Azjatami mówiącymi po angielsku.
Słuchanie jest ważne. Równie ważne jak mówienie. Bo na co nam umiejętność mówienia, gdy nie rozumiemy, co mówią inni.  Słuchajmy kochani-ile wlezie!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *